.

.

wtorek, 12 kwietnia 2016

Ploskie jeziora - MiedwieKolejny mega długi post dla Was przygotowałam, zawierający solidną porcję zdjęć, przy których mam nadzieję nie przyjdzie Wam się nudzić!

Dziś rzecz będzie o polskich jeziorach. Wprawne oko dostrzeże, że te parę skromnych wpisów (Polskie lasy, Złota godzina, Piaskowe labirynty, Nadmorskie klify) rozrosło mi się w cały cykl o polskim krajobrazie. Cóż rzec... Mickiewicz o polskiej przyrodzie pisał ballady, ja kleję posty. Pomysł na ten, powstał kiedy przed świętami udało mi się spędzić trochę czasu na pięknym jeziorem Miedwie, które położone jest w północno-zachodniej części Polski. Pogoda była przepiękna, słoneczna, a miejsce mimo iż nastawione na turystów i szukających odpoczynku z okolic, bardzo spokojne i ciche. Szum poruszanego delikatnie wiatrem jeziora i odgłosy wodnego ptactwa przyjemnie relaksowały i koiły. Nie mogło być lepiej!*

Jezior w Polsce mamy sporo, jeśli spojrzycie na mapę, to bardzo szybko dostrzeżecie, że największe ich zbiorowiska znajdują się na północy naszego kraju. A wszystko to za sprawą lądolodu, który w okresie zlodowaceń plejstoceńskich trochę te tereny jednak przeorał**. Stąd większość jest jeziorami polodowcowymi (morenowymi lub rynnowymi). 

11*** największych  to kolejno: Śniardwy, Mamry, Łebsko, Dąbie, Miedwie, Jeziorak, Niegocin, Gardno, Jamno, Wigry, Gopło.

A 10 najgłębszych to następująco: Hańcza, Drawsko, Wielki Staw, Wigry, Wdzydze, Wuksniki (czy tylko ja sobie tak łamię język i oczy na tych nazwach??), Babięty Wielkie, Morzycko, Trześniowskie.Możecie wierzyć lub nie, ale na tych bagienkach, w suchych szuwarach umościł sobie legowisko pewien czarno-biały koteł, który nic sobie nie robił z tego, że znajduje się na malutkim skrawku suchości pośród mokradeł i najspokojniej w świecie wygrzewał się na słońcu.


Miedwie jest zatem na 5 miejscu, co do wielkości polskim jeziorem, jego powierzchnia to ok 35km2 (sporo!). Jest  pozostałością po lądolodzie, typu rynnowego, a więc charakteryzuje je podłużny, raczej wąski kształt i znaczna głębokość. 


A tutaj natknęłam się na żerowisko bobrów. Świeżo ścięta przez nie brzoza, wylewała morze soku!


Podobno siła siekaczy tego wielkiego gryzonia (tak, bobry, należą do gryzoni!) potrafi osiągnąć nawet kilka ton na cm2. Są cały czas ścierane, ale i rosną przez całe życie. 


A tak wygląda żeremie bobrów, niepozorny kopczyk, zbudowany z mułu i gałęzi. Bobry mieszkają tam zazwyczaj całą rodzinką, śpią i gromadzą zapasy. Oczywiście, żaden nie wystawił nawet nosa, ale to było do przewidzenia, bo są to zwierzęta wiodące raczej nocny tryb życia, wiec o ile żadnego nie zbudziłam (starałam się być naprawdę, ale to naprawdę cicho!), to w dzień słodko sobie spały, śniąc o młodych, świeżych gałązkach do schrupania.


*No dobra, mogło. Mogłam zostać tam dłużej.
** Nie wiem dlaczego, ale lądolód zawsze kojarzył mi się z Buką. I kiedy tylko o nim czytam, albo słucham, zaraz w tle włącza mi się muzyczka z Muminków, kiedy Buka nadciągała do doliny ( #strasznerzeczy).
*** Wiem, że dyszka jest standardem, ale chciałam koniecznie włączyć Gopło, więc podałam 11 jezior, a nie 10. Bo i kto mi zabroni?

9 komentarzy:

 1. Ach jak przepięknie! Na Mazurach nie byłam już sto lat, ostatnio chyba w liceum...
  Piękna ta nasza Polska i wspaniale ją pokazujesz!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja na Mazurach nie byłam jeszcze nigdy :< ale może jakoś niedługo się uda!

   Usuń
 2. Piękne zdjęcia i piękne miejsce. Drewniane pomosty przez bagnisty las, świetna sprawa. Chętnie bym się tam wybrała.
  Co do jezior to mnie urzekają nie te największe, ale te po drugiej stronie skali, małe, nieznane, rozrzucone po lasach.. za to z najczystszą wodą jaką można sobie wymarzyć i ciszą wokoło:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też uwielbiam te malutkie, poukrywane i dzikie :) Chociaż co do super czystości w obecnych czasach to niestety, ale tylko utopijne marzenie :< Większość wód w pl jeziorach jest kl III czyli bardzo słabej, kl II, średniej jest niestety znacząco mniej, a to dopiero one nadają się np na kąpieliska.

   Usuń
 3. jaki wpis cudowny!
  uwielbiam takie :)

  Wiesz, ja jeszcze nigdy nie byłam na Mazurach. Muszę koniecznie się tam wybrać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Beautiful pictures

  Love Vikee
  www.slavetofashion9771.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Faktem jest ze na Mazurach pieknie ,ale Miedwie znajduje sie w Zachodniopomorskim i niczym nieodstepuje jeziorom na Mazurach ;)

  OdpowiedzUsuń